Dlaczego konserwacja opon jest tak ważna

opony

Opony są ważnym elementem bezpieczeństwa w Twoim samochodzie i muszą być dobrze utrzymane. Jeśli zawiodą Cię opony, możesz skończyć w poważnym wypadku. Opony, które są w złym stanie, mogą eksplodować, co równie dobrze może spowodować poważny wypadek, zwłaszcza podczas jazdy z dużą prędkością. Dlatego ważne jest, aby konserwować opony i regularnie sprawdzać opony samochodowe pod kątem widocznych uszkodzeń. Należy to zrobić podczas tankowania samochodu; szybka inspekcja nie zajmuje dużo czasu. Dobrze jest też przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzać nieco bardziej rozbudowane badanie.

Musisz również sprawdzić głębokość bieżnika, która powinna wynosić co najmniej 4 mm. Jeśli masz mniejszą głębokość bieżnika niż 4 mm, musisz kupić nowy komplet opon. Niska głębokość bieżnika wpływa na przyczepność i stabilność podczas jazdy. Twoja droga hamowania również wzrośnie, czyniąc Cię bardziej niebezpiecznym kierowcą dla innych, jak również dla siebie. Jest to tym ważniejsze w przypadku opon zimowych, ponieważ mają one do czynienia z grubym śniegiem i błotem pośniegowym. W przypadku opon letnich będzie to miało znaczący wpływ na zapobieganie aquaplaningowi.

Regularne sprawdzanie opon ma również wpływ finansowy, ponieważ nisko napompowane opony zużywają się szybciej, więc musisz zainwestować w nowy zestaw wcześniej niż przewidywano. Gdybyś kupił opony wysokiej jakości, szkoda by było, gdyby nie wytrzymały tak długo, jak powinno tylko z powodu złej konserwacji. Sprawdzaj również ciśnienie w oponach za każdym razem, gdy tankujesz samochód na stacji benzynowej. Obciążenie i temperatura Twojego samochodu będą miały wpływ na ciśnienie w oponach, jak również mogą wystąpić wycieki z zaworów. Niskie ciśnienie w oponach wpływa również na opór toczenia. Wysokie opory toczenia skutkują wyższym zużyciem paliwa na tym samym dystansie. Przy wysokich cenach benzyny, których obecnie doświadczamy, może to szybko przełożyć się na wysokie rachunki za paliwo.

Regularna konserwacja opon podczas każdego postoju na stacji benzynowej może zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zacznij od wizualnej kontroli opon, a następnie kontynuuj uzupełnianie opon powietrzem, jeśli to konieczne. Nie ma potrzeby sprawdzania głębokości bieżnika na każdym przystanku, chyba że zbliżasz się do głębokości 4 mm. Jeśli jednak zauważysz nierównomierne zużycie opon, skonsultuj się ze stacją serwisową, aby znaleźć przyczynę. Opony powinny również zużywać się równomiernie między oponami, aby można było zmienić wszystkie cztery opony jednocześnie.

W przypadku opon zimowych ważne jest również sprawdzenie stanu kolców, jeśli masz opony z kolcami. Jeśli zgubiłeś dużo ćwieków, powinieneś spróbować znaleźć przyczynę tego. Powoduje to agresywne zachowanie podczas jazdy, a także niewłaściwy obrót opon, co powoduje zmianę kierunku koła. Często można ponownie założyć kolce na opony, ale zawsze lepiej jest ich nie zgubić.

Więcej informacji na temat opon można znaleźć pod adresem: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top