Nowe innowacje w technologii opon mogą pomóc w ochronie przed aquaplaningiem

opony zimowe

Nowe innowacje w technologii opon mogą pomóc chronić Twój samochód przed aquaplaningiem. Aquaplaning jest główną przyczyną wypadków podczas jazdy w mokrych warunkach. Wiele badań i prac rozwojowych zaowocowało stworzeniem nowej generacji opon, które są w stanie odprowadzać wodę szybciej i skuteczniej niż wcześniej. Aquaplaning to zjawisko, które występuje, gdy między oponami a nawierzchnią drogi gromadzi się warstwa wody, co prowadzi do ślizgu, a tym samym do utraty przyczepności. Nowe opony mają głębsze rowki, które pomagają odprowadzać śnieg, błoto pośniegowe i wodę z powierzchni między oponą a drogą, chroniąc w ten sposób przed aquaplaningiem. Technologie takie jak polerowane rowki boczne i wewnętrzne, takie jak w oponach letnich Nokian Wetproof, pozwalają oponie gromadzić więcej wody spomiędzy opony a drogą, jednocześnie przyspieszając jej spływ z głównych rowków. Takie innowacje poprawiają ich właściwości w zakresie błota pośniegowego i aquaplaningu.

Masz również opony na każdą pogodę, takie jak Nokian WR G4 są wykonane z mieszanek gumy, które są bardzo podobne do mieszanek gumowych opon zimowych. Zawiera również symbol góry płatka śniegu. Opony całoroczne Nokian WR G3 mają również polerowane główne rowki, takie jak Nokian eNTYRE 2.0, które skutecznie oczyszczają oponę ze śniegu, błota pośniegowego i wody, aby zapewnić przyczepność opony do drogi, chroniąc w ten sposób zarówno przed błotem pośniegowym, jak i aquaplaningiem. Hydroplaning dotyczy nie tylko wody (Aquaplaning), ale także błota pośniegowego (Slushplaning), co może się zdarzyć, gdy śnieg zacznie topnieć, pozostawiając błoto pośniegowe na drodze. Dlatego nawet w innych porach roku niż pora deszczowa może wystąpić aquaplaning. Dlatego większość producentów opon dodaje właściwości ochronne przed aquaplaningiem do całej swojej linii opon.

Większość opon wykorzystuje tę technologię, ale nawet w przypadku dobrej opony nie można całkowicie wyeliminować ryzyka. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, gdy samochód zacznie zjeżdżać z aquaplaningu. Najlepszą rzeczą do zrobienia, jeśli zaczniesz aquaplaning, jest pozostanie prosto i zwolnienie, aby spróbować odzyskać wyczucie drogi i kontrolę nad samochodem. Aby uniknąć aquaplaningu, patrz przed siebie, omijaj duże kałuże i zmniejszaj prędkość w czasie deszczu.

Oznacza to, że nowe opony z tą nową, innowacyjną technologią zapobiegającą aquaplaningowi są najlepszą bronią przeciwko aquaplaningowi. Wzór bieżnika, który odprowadza wodę spomiędzy opony i drogi, podobnie jak w przypadku „wypolerowanych rowków” stosowanych zarówno w Nokian eNTYRE, jak i Nokian WR G3, jest dobrym przykładem tego rodzaju opon, które mogą pomóc w zapobieganiu aquaplaningowi.

Więcej informacji na temat opon zapobiegających aquaplaningowi można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top