Dlaczego opony zimowe produkowane w krajach nordyckich wydają się być najlepsze

opony

Być może nie jest tak zaskakujące, że jedne z najlepszych opon są produkowane w krajach skandynawskich, ponieważ tam panują jedne z najbardziej surowych warunków pogodowych. Niektóre z najlepszych samochodów w warunkach zimowych pochodziły ze Szwecji, gdzie wtedy produkowano zarówno Volvo, jak i SAAB, gdzie obecnie produkcja Volvo przeniosła się za granicę, a SAAB zaprzestał jej produkcji. Ich samochody zostały zbudowane z myślą o mroźnych warunkach zimowych i miały się rozpocząć i oba były wysoko oceniane jako najbezpieczniejsze samochody.

Zarówno Szwecja, jak i Finlandia miały produkcję opon, ale w przypadku Szwecji produkcja ta została przeniesiona do Portugalii bardzo dawno temu po sprzedaży niemieckiej firmie. Obecnie produkcja odbywa się tylko w Finlandii, a oni mają również centrum testowe zwane białym piekłem, które jest najbardziej wysuniętym na północ centrum testowym na świecie i miejscem, w którym panują jedne z najtrudniejszych zimowych warunków. Pozwala to na jedne z najlepszych warunków testowych, które pozwalają opracować najlepsze opony na arktyczne zimowe warunki. Fiński producent Nokian Tyres był właściwie wynalazcą opon zimowych już w 1935 roku.

Kiedy wybierasz opony premium od producentów, którzy inwestują dużo pieniędzy w badania i rozwój, aby mieć pewność, że są one stale testowane i poprawiają jakość i osiągi, będziesz mieć znacznie lepsze opony, jeśli wybierzesz opony od producenta, który tylko kopiuje to, co inni robią. Problemy, które się z tym wiążą, to zwykle gorsza jakość, która prowadzi do wyższego zużycia i kosztów paliwa oraz gorszych osiągów i bezpieczeństwa. Dlatego kupowanie tańszych opon nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ prawdopodobnie w końcu zapłacisz więcej za mniej.

W krajach skandynawskich obowiązują przepisy dotyczące opon zimowych, które nakładają obowiązek posiadania opon zimowych w pojeździe, gdy panują warunki zimowe, lub w niektórych obowiązuje ustalony okres, w którym trzeba je zamontować. Jeśli zostaniesz zatrzymany i nie zastosujesz się, zostaniesz ukarany grzywną, a jeśli ulegniesz wypadkowi, ubezpieczenie może zostać unieważnione. Przeplatanie się opon zimowych i letnich jest normalne i ludzie nie postrzegają tego jako dużego problemu. Wiele osób korzysta ze stacji obsługi opon do przechowywania opon, więc wystarczy tam wpaść i wymienić opony przed zimą i po niej.

Koncepcja opon całorocznych, która dotyczy bardziej Europy Środkowej, nie jest tak naprawdę koncepcją w krajach skandynawskich. Tam naprawdę potrzebujesz najlepszych osiągów od opon zimowych, a opony muszą być zoptymalizowane pod kątem najtrudniejszych zimowych warunków. Opony całoroczne to opony uniwersalne, będące hybrydą pomiędzy oponami letnimi i zimowymi, które łączą w sobie to, co najlepsze. Jeśli chcesz wybrać opony całoroczne, wybierz te, które są homologowane na zimę i wyprodukowane w kraju skandynawskim.

Więcej informacji na temat gamy nordyckich opon zimowych można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top