Dlaczego błoto pośniegowe może powodować problemy zimą

opony zimowe

Błoto pośniegowe to zjawisko, kiedy kończy się mieszaniną śniegu i wody. Dzieje się tak często, gdy śnieg topnieje pod koniec zimy, ale może również wystąpić jako pierwsze opady śniegu, a następnie pojawia się okres ciepłej pogody lub opady deszczu, gdy na ziemi nadal leży śnieg. Jeśli masz głęboki śnieg, który zamienia się w błoto pośniegowe, warunki jazdy mogą być bardzo trudne. Robi się bardzo ślisko i bardzo trudno jest wejść, a także wjechać.

Aby móc bezpiecznie jeździć w błocie pośniegowym na drogach, musisz mieć bardzo dobre opony zimowe premium. Nie powinieneś nawet próbować tego z oponami letnimi. Będziesz musiał mieć opony, które są zatwierdzone do użytku zimowego i mają odpowiednią mieszankę gumową oraz bieżnik zoptymalizowany do tych warunków.

Jednym z problemów związanych z błotem pośniegowym jest to, że oprócz tego, wjeżdżanie w błoto pośniegowe jest bardzo trudne i śliskie, może również łatwo powodować błoto pośniegowe. Jest to podobne do aquaplaningu i ma miejsce, gdy opony nie są w stanie odepchnąć błota pośniegowego obecnego na drodze na bok, dzięki czemu opony mogą pozostać w kontakcie z nawierzchnią. Kiedy błota pośniegowego nie da się odepchnąć, kończy się to sytuacją, w której opona jest wciskana w warstwę błota pośniegowego. Oznacza to, że planujesz na szczycie błota pośniegowego i dlatego nie masz kontroli nad pojazdem. Jest to niebezpieczne i może łatwo spowodować wypadki.

Opony zimowe klasy premium, a także opony całoroczne z homologacją zimową klasy premium, będą miały bieżnik zoptymalizowany pod kątem warunków zimowych, z uwzględnieniem obecności błota pośniegowego. Bieżnik będzie zawierał innowacje w bieżniku, aby zapewnić, że bieżnik może skutecznie przepychać błoto pośniegowe przez rowki w taki sposób, aby skierować je na boki opon. Rowki mogą również przechowywać część błota pośniegowego, dlatego ważne jest, aby mieć dobrą głębokość bieżnika. Poprawiając prędkość i objętość błota pośniegowego, który może być przepychany przez rowki i lamele, tym lepiej opony będą zapobiegać ślizganiu się błota pośniegowego.

Slushplaning jest tak trudnym stanem do jazdy, że będziesz musiał również odpowiednio dostosować prędkość. Przy niższej prędkości daje to oponom więcej czasu na usunięcie błota pośniegowego. Opony całoroczne to opony, które można używać przez cały rok bez konieczności zmiany opon letnich i zimowych. Będą musiały dobrze radzić sobie zarówno z wodą, jak i błotem pośniegowym, a ponadto będą dobrze radzić sobie zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Prawda jest taka, że ​​im lepsze opony wybierzesz, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że będziesz mógł bezpiecznie jeździć i tego uniknąć.

Więcej informacji na temat opon zimowych klasy premium, które mogą zapobiegać osiąganiu błota pośniegowego, można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top